Zwycięska kompozycja i prapremiera w wykonaniu Ralpha Kaminskiego

Podczas tegorocznej gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności Ralph Kaminski wykonał prapremierę piosenki powstałej do słów wiersza Wojciecha Młynarskiego „Niewielkie słowo »przyzwoitość«”. Organizatorzy konkursu na najlepszą linię melodyczną do tekstu wiersza Młynarskiego – Fundacja Grand Press i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – otrzymali prawie 180 propozycji muzycznych, spośród których jury wybrało zwycięską kompozycję. Zwyciężczynią konkursu została Maria Holka.

„Napisz piosenkę z Wojtkiem Młynarskim” –
kto zwyciężył?

Podczas tegorocznej gali Medalu Wolności Słowa w Gdańsku Ralph Kaminski wykona prapremierę piosenki powstałej do słów wiersza Wojciecha Młynarskiego „Niewielkie słowo »przyzwoitość«”.

Organizatorzy konkursu na najlepszą linię melodyczną do tekstu wiersza – Fundacja Grand Press i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – otrzymali prawie 180 propozycji muzycznych, spośród których jury wybrało zwycięską kompozycję.

Nadesłane utwory oceniali: Jan Emil Młynarski (przewodniczący jury), Ralph Kaminski, Weronika Mirowska, Adam Nowak i Jacek Tarkowski.

Konkurs skierowany był do polskich kompozytorów, a jego przedmiotem były wyłącznie kompozycje oryginalne, wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach.

Jan Emil Młynarski, przewodniczący jury, stwierdził: – W imieniu całego szacownego jury chciałbym z całego serca podziękować wszystkim uczestnikom konkursu „Napisz piosenkę z Wojtkiem Młynarskim”. Odzew przerósł nasze oczekiwania. Nadesłano ponad 170 zgłoszeń o szerokiej palecie stylistycznej. Podczas obrad w siedzibie Zaiksu doszliśmy zgodnie do wniosku, że piosenka to zdecydowanie forma magiczna, a zbudowanie właściwej, wielowymiarowej relacji między muzyką a tekstem może być wielkim wyzwaniem. Wojciech Młynarski zawsze podkreślał, że pisanie piosenek jest trudnym i zawiłym rzemiosłem z elementami sztuki i nasz konkurs potwierdził te słowa. Zwycięską melodię wybraliśmy zgodnie, kierując się wyłącznie dobrem utworu, bo zwycięska propozycja muzyczna w połączeniu z wierszem tworzy wspaniałą piosenkę, a o to właśnie nam chodziło.

Zwyciężczynią konkursu okazała się Maria Holka, kompozytorka muzyki filmowej, rozrywkowej, teatralnej, autorka tekstów, wokalistka, pianistka i muzykolożka. Stworzyła muzykę m.in. do filmów: „Solidarność według kobiet”, „To, czego chcę”, „Pierwszy dzień lata” czy „Trzech znanych P.” Holka współpracowała z wieloma instytucjami kultury i wydawnictwami takimi jak: Audioteka, Magnetic Records / Universal Music Polska, Zielona Sowa, Kalinowe Serce, Theater fur Niedersachsen (Hildesheim), Centrum Nauki Kopernik, Agora (oprawa muzyczna Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki). Współtworzy zespół Retrospektakl. Jest członkinią ZAiKS-u, SAWP-u.

Laureatka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbędzie się 30 sierpnia 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a transmitowana będzie na żywo w TVN24 oraz na portalach patronów medialnych. Wydarzenie uświetni koncert polskich artystów z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.

Fundacja Grand Press wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS ogłasza konkurs na napisanie kompozycji linii melodycznej do wiersza Wojciecha Młynarskiego pt. Niewielkie słowo „przyzwoitość”.

W konkursie mogą wziąć udział tylko utwory oryginalne, wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach, a kompozytor/ka musi posiadać obywatelstwo polskie. Laureat/ka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych.

Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się podczas uroczystej gali Medalu Wolności Słowa, 30 sierpnia 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, z transmisją na żywo w TVN24 oraz na portalach pozostałych patronów medialnych wydarzenia.

W sprawie informacji dotyczących konkursu prosimy o kontakt poprzez e-mail: [email protected]